Ülkemizde her geçen gün artmakta olan yabancı uyruklu yatırımcılar, gayrimenkul sektöründe ve tapuda yeminli tercüman ihtiyacını artırmaktadır. Bu nedenle ülkemizde bilirkişi tercüman uygulaması yapılmaktadır. Buna göre bilirkişi tercüman olarak kayıtlı kişiler tapuda yeminli tercüman olarak görev alabilmektedir.

Kimler Tapuda Yeminli Tercüman Olabilir?

Tapuda yeminli tercüman olabilmek için bazı gereklilikler bulunmaktadır. Ancak bu gereklilikleri sağlayan kişiler bilirkişi tercüman olarak görev yapabilirler. Bunlardan ilki, kişinin bilirkişi sisteminde kayıtlı olmasıdır. Bir tercümanın bilirkişi listesinde bulunmaması, tapuda yeminli tercümanlık yapabilmesini engellemektedir. Bilirkişi olarak kabul edilmiş kişiler, gayrimenkul satış ve devir işlemlerinde görev alabilmektedirler.  

Altaş Tercümanlık Tapuda Tercümanlık Hizmeti

Firmamız Almanca ve İngilizce dillerinde bilirkişi tercüman hizmetleri vermektedir. Bu hizmetten yararlanabilmek için Altaş Tercümanlık mail adresi bilgi@altaştercümanlık.com.tr ‘ye mail atabilir ya da 0533 374 20 65 nolu telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Tercüman Bilirkişi Görevi Nedir?

Yabancı uyruklu ve Türkçe bilmeyen kişiler Türkiye’de gayrimenkul sahibi olmak istediklerinde, tapuda bilirkişi tercüman bulunması gerekmektedir. Bilirkişinin görevi, tapu görevlisinin sözlerini Türkçe bilmeyen kişiye ve Türkçe bilmeyen kişinin sözlerini de tapu memuruna ve ortamda bulunanlara aktarmaktadır. Bu sayede güvenilir bir şekilde iletişim sağlanarak satış ya da devir işleminde herhangi bir sakatlık oluşmasının önüne geçilmektedir.

Bilirkişi tercümanın görevi oldukça dikkatli bir şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Alıcı ve satıcı arasında yanlış anlaşılmaların oluşması, işlemlerin sakat olarak gerçekleşmesine, herhangi bir tarafın mağdur duruma düşmesine neden olabilir.

Altaş Tercümanlık, her hizmetinde, alanında uzman tercümanlarla çalışmaktadır. Bu sayede kaliteli, güvenilir ve hızlı bir şekilde hizmet verirken %100 müşteri memnuniyeti prensibini de gerçekleştirmektedir. Çeyrek asırlık çalışma hayatında birçok firma ile çalışma ortaklığı gerçekleştirmiş olan firmamız, güvenilirliğini ve kalitesini kanıtlamıştır.